Agregaty polecane do głębokiego spulchniania
Podstawą do uzyskiwania dobrego plonowania będzie odpowiednie przygotowanie podłoża. Prace nad właściwym doprawieniem gleby wymagają jednak posługiwania się starannie dobranym sprzętem, który pomoże w równomiernym rozprowadzeniu resztek pożniwnych, pozbyciu się chwastów przez podcinanie ich korzeni, ułatwi prawidłowe dystrybuowanie nawozów oraz przywróci potrzebną strukturę ziemi. Rozwiązaniem, które jest wybierane najczęściej, będzie użycie agregatów uprawowych, które stanowią dobrą alternatywę dla stosowania brony talerzowej. Przekonajmy się, co można w ten sposób zyskać.
Co trzeba wiedzieć o używaniu agregatów uprawowych?
Celem właściwie prowadzonej uprawy jest jak najlepsze rozdrobnienie gleby i jej spulchnienie, a także wymieszanie z resztkami organicznymi, co pozwala na zasilenie podłoża w składniki odżywcze, przede wszystkim azot, fosfor i potas. Sposobem na uzyskanie odpowiednich efektów będzie użycie wydajnego agregatu składającego się z modułu wyposażonego w redlice o właściwej geometrii, które dadzą możliwość osiągnięcie optymalnego mieszania oraz doboru głębokości działania od niezwykle płytkiej przy zastosowaniu gęsiostópek przez uprawę średnią z zastosowaniem lemiesza ze skrzydłem aż po głęboką i bardzo głęboką, jeżeli użyte zostanie właściwe dłuto. Za wtórne zagęszczenie gleby i rozbijanie grud powinien odpowiadać wał o konstrukcji dopasowanej do warunków glebowych. Warto pamiętać, że agregat ścierniskowy z redlicami stanowi opcję dla wykorzystania brony talerzowej, która płyciej zagłębia się w ziemię i niekiedy sprawia kłopoty przez znaczną liczbę części ruchomych i łożysk, co sprzyja awariom.
Jaki agregat wybrać?
Planując zakup agregatu ścierniskowego do głębszej uprawy warto zainteresować się ofertą firmy Köckerling, która jest producentem 3-belkowego urządzenia Trio, 4-belkowego agregatu Quadro oraz agregatu Vector z hydrauliczną regulacją głębokości pracy. Dostępne są też 8-belkowe agregaty Vario do uprawy bezorkowej.