Jak dobrać przyczepę rolniczą do intensywnego użytku?
Prowadzenie działalności rolniczej to praca na cały etat. Przez okrągły rok konieczne jest bowiem pełne zaangażowanie i nadzorowanie procesów na każdym ich etapie. Aby taka praca miała sens, czyli przynosiła plony, a co za tym idzie także zyski, niezbędne jest stosowanie różnego rodzaju specjalistycznych maszyn. Jedną z pomocy, która musi znaleźć się w każdym gospodarstwie rolnym, jest przyczepa. Czym powinna się charakteryzować? I na jakie jej elementy warto zwrócić uwagę dokonując wyboru? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Uniwersalność czy wyspecjalizowanie?
Jedno z głównych pytań, które powinniśmy sobie zadań planując zakup przyczepy rolniczej jest: czy musi to być przyczepa uniwersalna, dedykowana do różnego rodzaju zadań, czy wyspecjalizowana, czyli przygotowana pod konkretnie dany rodzaj działalności? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od profilu prowadzonej działalności. Jeśli nasze gospodarstwo jest skupione na jednym, konkretnym obszarze, pomocne może okazać się zainwestowanie w profesjonalną, dedykowana do jednego zadania opcję. W innym przypadku świetnym pomysłem może okazać się zakup uniwersalnej przyczepy, która sprawdzi się w wielu sytuacjach.
Dokonując zakupu warto jednak brać pod uwagę nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość, czyli nasze plany rozwoju gospodarstwa. Czy obszar naszej działalności ulegnie zmianie? Czy oprócz wyspecjalizowanej przyczepy np. do przewozu bali konieczne będzie także zaopatrzenie się w przyczepę o większych możliwościach? A może chcemy pozostać przy jednym, wybranym obszarze, który wymaga zastosowania profesjonalnego i ukierunkowanego na jeden cel sprzętu?
Jak dobrać przyczepę rolniczą?
Jednak kwestia uniwersalności i wyspecjalizowania to nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć także inne elementy, takie jak przystosowanie do intensywnego użytkowania. Trzeba bowiem przyznać, że w czasie letnich miesięcy, kiedy trwa pora zbiorów i żniw, przyczepa rolnicza jest wykorzystywana niemal każdego dnia. Jej konstrukcja musi być więc wytrzymała i odporna na różnego rodzaju uszkodzenia i naciski. Warto więc wybierać jedynie maszyny od znanych, profesjonalnych producentów, którzy tworzą na bazie najwyższej jakości materiałów.
Oczywiście przyczepa musi być także przystosowana do współpracy z ciągnikami rolniczymi, które mamy w posiadaniu lub które zamierzamy nabyć. Dodatkowo powinna być wyposażona w profesjonalne układy, takie jak hydrauliczna instalacja wewnętrzna, pneumatyczna instalacja hamulcowa, czy instalacja oświetleniowa. Inne konieczne elementy to m.in. linka spinająca ściany, drabinka, dyszel z adapterem zaczepu, stopka podporowa, hamulec postojowy ręczny, hamulec pneumatyczny, kliny pod koła, a także plandeka ze stelażem rozkładanym.