Jak dobrać sprzęt i akcesoria do głęboszowania?
Poprawna uprawa ziemi, zgodna z najnowszą wiedzą i dopasowana do warunków panujących na danym terenie, to klucz do efektywności i otrzymywania coraz większych plonów. Ogromne znaczenie ma jednak także stosowanie nowoczesnych sprzętów i maszyn, które polepszają szybkość działania, dbają o jakość gleby, a jednocześnie gwarantują pełne bezpieczeństwo. Jednym z przyrządów, który warto zastosować niezależnie od wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego jest głębosz. Czym jest ten element? Do czego służy? I jak dobrać go tak, by zyskać maksymalną efektywność? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czym jest głębosz i jak działa?
Głębosz to narzędzie przeznaczone do uprawy gleby na dość dużej głębokości. Dzięki swojej charakterystyce umożliwia on spulchnianie bez naruszania warstwowej struktury i bez szkody dla ekosystemu. Jego wykorzystanie zapewnia lepszy obieg wody w glebie oraz większą ilość powietrza – czynniki wpływające na rozwój roślin, a co za tym idzie także na uzyskiwane plony. Głębosz sprawia także, że gleba może wrócić do dobrej kondycji po sezonie, a wszelkie znajdujące się w niej grudki zostają rozbite.
Głębosz składa się z jednego lub kilku zębów, które mogą być zakończone dodatkowymi elementami, wzmacniającymi efekt działania. Dwa podstawowe rodzaje głębosza to:
- modele aktywne wykorzystujące dłuta, które oprócz ruchu postępowego wykonują ruch oscylujący,
- modele bierne, gdzie zęby mają jedynie funkcję ruchu postępowego.
Jak dobrać sprzęt do głęboszowania?
Niewątpliwie warto więc skorzystać z zalet, jakie daje przeprowadzenie głęboszowania. Zanim jednak zakupimy taki sprzęt, należy zastanowić się, nad kilka ważnymi czynnikami.
Osoby decydujące się na zakup głębosza muszą pamiętać, że do jego zastosowania niezbędne jest posiadanie ciągnika rolniczego o odpowiedniej mocy. Tylko sprawny, silny sprzęt umożliwi bowiem bezpieczne i efektywne przeprowadzenie głęboszowania. Należy bowiem pamiętać, że gleba (szczególnie w przypadku pracy na większej głębokości) stawia opór, a obecne w niej grudy i kamienie stanowią dodatkową przeszkodę w działaniu. Podstawą całego procesu jest więc wysokiej jakości ciągnik rolniczy, do którego dobierane są dodatkowe akcesoria.
Na co warto jednak zwrócić uwagę przy wyborze samego głębosza? Warto pamiętać m.in. o tym, że na rynku znajduje się kilka różnych typów tego produktu, a główną różnicą pomiędzy nimi jest wielkość, rodzaj i rozmieszczenie zębów w ramie. Czynnik ten jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o efektywności pracy oraz o tym, jak dobrze zostanie spulchniona gleba.
Oczywiście korzystnym wyborem są jedynie profesjonalne, tworzone na podstawie wiedzy i doświadczenia sprzęty, w których zastosowano zęby wyposażone w dodatkową ochronę przed zniszczeniem. Czynnikiem, który zasługuje na uwagę, jest także szerokość robocza, oraz możliwość zmiany rozstawu zębów w zależności od potrzeb. Co ciekawe, coraz częściej pojawiają się głębosze, które oprócz swoich podstawowych funkcji posiadają także inne możliwości, które zwiększają ich uniwersalność i pozwalają na szersze zastosowanie (np. głębosze spełniające rolę pługów dłutowych).