Rolnicze przyczepy wielofunkcyjne. Gdzie i kiedy znajdują zastosowanie?
Wiele zdań, które co roku wykonuje rolnik, byłoby znacznie utrudnionych, gdyby nie nowoczesne, wielofunkcyjne przyczepy rolnicze. Gospodarze najczęściej szukają modeli, które można wykorzystywać na wiele różnych sposobów i wybierają sprzęt, który będzie dla nich jak najbardziej uniwersalny.
Zastosowanie przyczep wielofunkcyjnych
Jednym z podstawowych zastosowań przyczep jest przewożenie bel słomy oraz kiszonki. Na rynku dostępne są przyczepy o mniejszej ładowności (do 10 ton) dla małych gospodarstw, ale też platformy mogące pomieścić 24 tony, dedykowane do pracy w dużych gospodarstwach. Przyczepy wielofunkcyjne cechują się nie tylko sporą pojemnością, ale też dużą ładownością. Pamiętajmy, że np. sianokiszonka jest o wiele cięższa, niż bele słomy. Uniwersalne przyczepy z systemem zsuwania znajdują też zastosowanie w transporcie trawy, ziemniaków, zboża, obornika, a w zimie – nawet śniegu. Są więc użytkowane praktycznie przez cały rok.
Współpraca z kombajnem
Przyczepy wielofunkcyjne są też niezastąpione podczas odbierania zboża od kombajnu, przede wszystkim w sytuacjach, gdy magazyn znajduje się daleko. Wtedy właśnie używa się tzw. wozów przeładowczych. W wozach tego typu zamontowane są specjalne systemy ważenia, które kontrolują zbiory. Przyczepy umożliwiają też bardzo szybkie opróżnianie, dzięki któremu przyczepa po zapełnieniu szybko może wrócić do pracy. Ładowna przyczepa znacząco przyspiesza zbiory.
Transport zwierząt
Dla części rolników bardzo ważna jest możliwość przewożenia zwierząt przyczepą. W tym wypadku producenci również oferują przyczepy jednoosiowe, zazwyczaj służące do niedużych transportów, jak i większe przyczepy, z opuszczaną krawędzią skrzyni, ułatwiającą zwierzętom wchodzenie do środka. Przyczepy przystosowane do transportu zwierząt charakteryzują się między innymi antypoślizgową podłogą. Ich burty i podłoga są odpowiednio wzmocnione, by nie ulegały uszkodzeniom mechanicznym i chemicznym, powodowanym przez zwierzęta.